PLÁN OBNOVY PROGRAM SLOVENSKO
22.5.2023

Digitálne vouchery a ďalšie poukážky na podporu podnikania

Vouchery alebo poukážky sú jednou z niekoľkých foriem finančnej pomoci určenej predovšetkým pre podnikateľov. Poukážky umožňujú podnikateľom získať konkrétnu službu alebo produkt od špecializovaného poskytovateľa, za ktorú by inak museli platiť zo svojho rozpočtu. Takáto forma pomoci sa často využíva na financovanie inovácií v malých a stredných podnikoch.

Čo sú poukážky?

Poukážkové schémy a ich mnohé varianty sa stali veľmi populárnymi nástrojmi inovačnej politiky za posledných približne 25 rokov. Počnúc Holandskom v roku 1997, v súčasnosti existujú stovky aktívnych voucherových schém v rôznych odvetviach hospodárstva v celej Európe a aj na Slovensku. Vo všeobecnosti tieto schémy umožňujú malým, stredným a mikropodnikom (MSP) z rôznych sektorov nakupovať služby od verejných ale aj súkromných poskytovateľov. Tými sú napríklad inštitúcie vysokoškolského vzdelávania alebo organizácie výskumu a vývoja. Cieľom je okrem iného podporiť spoluprácu a stimulovať vytváranie malých inovácií na firemnej úrovni.

Pôvodná logika spočíva v tom, že malé firmy sa nedostanú do interakcie s veľkými poskytovateľmi inovácií, ako sú univerzity a výskumné inštitúcie, pretože si to nemôžu dovoliť, čím sa pre ne tieto znalosti stávajú nedostupnými. Práve poukážky poskytujú jedinečnú možnosť získať ďalšie financie a iniciovať dlhodobú spoluprácu. Relatívne ľahký prístup a štandardizovaná hodnota podpory robia voucherové schémy jednoduchými a dostupnými.

Ako fungujú poukážky?

Podobne ako pri klasických grantoch, aj pri poukážkach poznáme formalizovanú výzvu, ktorou poskytovateľ oznamuje širokej verejnosti, že je možné predkladať žiadosti o poukážku. Výzva je teda verejným dokumentom, ktorý stanovuje najmä:

  • finančné parametre – celkový balík peňazí, hodnotu jednej poukážky, prípadnú peňažnú spoluúčasť žiadateľa
  • časové parametre – časové obdobie predkladania žiadostí (od – do).
  • obsahové parametre – na aké konkrétne aktivity je možné poukážky využiť
  • oprávnenosť žiadateľa – kto môže požiadať o poukážku a aké podmienky musí spĺňať
  • výzva obsahuje prílohy, ktoré definujú detailné pravidlá pre pridelenie vouchera

Vo všeobecnosti sú grantové výzvy vyhlasované predovšetkým v súlade so zákonom o EŠIF alebo zákona o mechanizme obnovy a odolnosti. Vouchery sú v tomto odlišné. Ich vyhlasovatelia (napríklad SIEA) nevystupujú pri konaniach o výzvach ako orgány verejnej moci, ale ako zmluvné strany národných projektov z ktorých sú vouchrové schémy sú financované. Poukážky spravidla neprideľujú priamo ústredné orgány štátnej správy (ministerstvá) ale poveria realizáciou voucherových schém svoje príspevkové alebo rozpočtové organizácie, ktoré sú zodpovedné za administráciu voucherových žiadostí.

Cieľom Digitálnych voucherov bolo stimulovať digitalizáciu služieb a procesov v podnikoch. Výška pomoci na jeden voucher bola 15 000 eur. Široký okruh poskytovateľov počnúc inými firmami, centrami digitálnych inovácií, vysokými školami alebo dokonca samosprávami dostal možnosť identifikovať príležitosti v oblasti digitalizovania procesov a služieb. Výsledkom malo byť naštartovanie digitálnej transformácie. Digitálne vouchery už v roku 2024 nie sú k dispozícii nakoľko celá alokácia bola vyčerpaná. 

Cieľom výzvy s názvom “Inovačné vouchery” bolo stimulovať spoluprácu podnikateľských subjektov, ktoré majú potenciál zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácií vlastných produktov, služieb a/alebo procesov. Súčasťou toho aj spolupráca s výskumnými inštitúciami, vysokými školami, súkromnými poskytovateľmi výskumno-vývojových služieb a samosprávami. Voucher slúžil na sprostredkovanie výskumno-vývojových služieb za účelom riešenia konkrétneho zadania/problému/požiadavky žiadateľa súvisiaceho s jeho inovačnými aktivitami.

Výzva mala alokáciu vo výške 7,74 mil. € a bola určená pre fyzické alebo právnické osoby podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka, ktoré sú ku dňu predloženia žiadosti registrované na území SR a sú najmä mikropodnikom, malým podnikom alebo stredným podnikom.

Dôležité je spomenúť, že v druhej polovici roka 2024 môžu podnikatelia očakávať ďalšiu výzvu na Inovačné vouchery, kde sa očakáva, že firmy budú môcťzískať podporu až do 50 000 €. Momentálne ešte nie sú známe všetky podmienky.

Firmy môžu rátať s podporou vlastnej výroby zelenej energie z Programu Slovensko. Ďalšou podporou vo forme poukážky by mal byť projekt Zelená podnikom, ktorý je inšpirovaný úspešným projektom Zelená domácnostiam. Spustený by mal byť v priebehu roka 2024. Hlavným cieľom nového projektu Zelená podnikom má podporiť podniky v inštalácii zariadení na využívanie OZE, aby tak pokryli svoju vlastnú spotrebu energie. Projekt Zelená podnikom umožní zrejme už tento rok malým a stredným firmám (MSP), vrátane živnostníkov, dostať podporu na inštaláciu zelených zariadení. Firmy budú môcť z voucherov inštalovať fotovoltiku či tepelné čerpadlá a ďalšie zdroje. Pre viac informácií si prečítajte náš článok venovaný výzve Zelená podnikom.