GRANTY OZNAMY
2.6.2022

Granty a dotácie máte na dosah vďaka portálu GrantExpert

V najbližších rokoch smeruje na Slovensko rekordná finančná podpora z Európskej únie. Náš vynovený portál GrantExpert bude pri tom. Podnikatelia, mestá a obce, ale aj mimovládne organizácie či školy, budú môcť získať dotácie z eurofondov v rámci aktuálneho programového obdobia 2021 – 2027. Peniaze však budú môcť čerpať aj z toho predošlého. Ďalším dôležitým zdrojom grantov a investícií na najbližšie roky je plán obnovy. Celkovo bude do roku 2029 k dispozícii viac než 30 miliárd eur.

Čerpanie dotácií by malo byť rýchlejšie a jednoduchšie

Grantová podpora bude v nasledujúcich rokoch primárne zameraná na oblasti ako digitalizácia, nové technológie či zelené témy. Výzvy budú určené napríklad aj na rozvoj ekologických foriem dopravy, zlepšenie školstva a podporu využívania obnoviteľných zdrojov. Jednotlivci budú môcť tiež získať dotácie na rekonštrukciu domu.

Okrem nových grantových zdrojov prichádzajú aj ďalšie zmeny. Dotácie z eurofondov (bude bude zastrešovať jeden Operačný program Slovensko, ktorý nahradí doterajších šesť operačných programov. Čerpanie peňazí z eurofondov by sa malo zjednodušiť a podmienky by mali byť nastavené transparentnejšie. Slovensko tiež prijalo nový zákon pre rozdeľovanie financií z mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Dotácie z plánu obnovy by sa však ?mali riadiť podobnými podmienkami ako eurofondy.

Grantový radar

Chceli by ste bezplatné informácie o nových grantoch a dotáciách?

Aktivovať radar

GrantExpert pomáha na ceste k úspešným projektom

V nadväznosti na viaceré novinky zo sveta grantov sme v polovici mája 2022 spustili novú verziu portálu GrantExpert, ktorej ambíciou je zjednodušiť žiadateľom cestu k úspešnému projektu. Už niekoľko rokov pomáhame podnikateľom, mestám a obciam, ale aj ďalším subjektom získavať financie z grantov. Po novom sa portál zameriava aj na dodávateľov tovarov, prác a služieb najmä do eurofondových projektov a ich prepojenie s úspešnými žiadateľmi.

Nájdenie vhodnej grantovej výzvy a spracovanie kvalitnej žiadosti o grant sú totiž len prvými krokmi k financovaniu projektu. Nemožno zabúdať na verejné obstarávanie na  implementáciu projektu, či ďalšie právne a administratívne úkony.

Napríklad, ak v rámci projektu kupujete pre svoju firmu novú technológiu, potrebujete nájsť niekoho, kto vám konkrétnu technológiu dodá. Ak vaše mesto rekonštruuje kultúrny dom, potrebujete nájsť firmu, ktorá vykoná stavebné práce. Či už je to projektant, ktorého zaplatíte z rozpočtu projektu, energetický audítor alebo stavebná firma, na portáli www.grantexpert.sk nájdete po novom aj ponuku overených dodávateľov.

Internetový portál sa tak stáva komplexnejším nástrojom, ktorý okrem širokej databázy grantov a dotácií z rôznych zdrojov ponúka poradenstvo, službu vyhľadania grantu či vypracovania projektu a navyše vám dokáže pomôcť v hľadaní dodávateľa pre váš projekt.

Vylepšené služby v novom šate

Na webe GrantExpert naďalej nájdete platené, ale aj bezplatné služby, ktoré možno využiť ako vstupnú bránu do sveta grantov a dotácií. Stačí ak zaregistrujete váš email a grantové výzvy budeme sledovať za vás. Vždy keď sa objaví zaujímavý grant v oblasti, ktorá vás zaujíma, dáme vám o tom vedieť.  Na portáli si môžete tiež bezplatne overiť vaše IČO a zistiť tak, či spĺňate základné formálne kritériá pre získanie grantu.

Keďže téma grantov a dotácií nie je jednoduchá, vzdelávaniu sme na portáli vytvorili vlastnú sekciu. Nájdete v nej webináre na témy aktuálnych grantových výziev, ale aj odborné školenia týkajúce sa  legislatívy či verejného obstarávania. Za uplynulé dva roky sa našich online webinárov zúčastnilo viac ako 10 tisíc účastníkov, čo svedčí potrebe vzdelávania v grantovej oblasti. Vďaka e-Learningovým kurzom zasa získate základy projektového riadenia či úvodný prehľad do témy grantov a dotácií.

Pri objednávke individuálnej konzultácie si môžete po novom priamo vybrať aj preferovaný termín a čas konzultácie. Naši experti si s vami radi prejdú váš projektový nápad alebo pre vás nájdu vhodnú grantovú výzvu. Súčasťou portálu GrantExpert je naďalej prehľadná databáza grantov a dotácií, ktoré máte aktuálne k dispozícií. Granty môžete po novom jednoduchšie filtrovať aj pomocou textového vyhľadávača. Nová grafická podoba stránky zasa zabezpečuje jednoduchú a rýchlu orientáciu bez zbytočného množstva obrázkov a nepotrebných informácií.

Veríme, že sa vám nová verzia bude páčiť. Ak vás zaujíma obsah grantových výziev a plánujete sa uchádzať o granty z eurofondov alebo iných zdrojov, pridajte sa k našim predplatiteľom a zjednodušte si cestu k úspešnému projektu.