GRANTY
3.5.2022

Ako získať granty? 6 tipov pre úspešný projekt

Granty a dotácie môžu byť kľúčovým zdrojom financovania pre rôzne projekty, organizácie alebo jednotlivcov. Či už ste nezisková organizácia, podnikateľ alebo pracujete pre miestnu samosprávu, možností získania finančnej podpory je pomerne dosť. Tento článok vám poskytne základné kroky a rady, ako sa úspešne uchádzať o granty a dotácie.

1. Určite svoj cieľ a potrebu


Predtým, ako začnete hľadať granty, je dôležité jasne definovať, na čo potrebujete financie. Či už ide o podporu pre výskumný projekt, spustenie novej podnikateľskej iniciatívy alebo kultúrne podujatie, presný popis vášho zámeru je kľúčový. To vám pomôže lepšie cieliť na grantové programy, ktoré sú relevantné pre vaše potreby. S vytvorením kvalitného projektového zámeru vám dokáže pomôcť aj naša služba Grant AI, ktorá využíva technológie umelej inteligencie.

Grantový radar

Chceli by ste bezplatné informácie o nových grantoch a dotáciách?

Mám záujem

2. Vyhľadávanie grantových príležitostí

Existuje mnoho zdrojov, kde môžete nájsť informácie o dostupných grantoch a dotáciách:

Eurofondy: eurofondy sú kľúčovým zdrojom grantov a dotácií na Slovensku. Z aktuálneho programového obdobia 2021 -2027 máme k dispozícii vďaka Programu Slovensko takmer 13 miliárd eur. 

Plán obnovy: plán obnovy je spoločnou reakciou krajín Európskej únie na pokles ekonomiky v dôsledku pandémie COVID-19. Kľúčovým cieľom plánu je podporiť reformy a investície, ktoré posilnia slovenskú ekonomiku a umožnia začať znova dobiehať životnú úroveň priemeru EÚ

Grantové schémy VÚC: Vyššie územné celky poskytujú finančné príspevky zo svojho rozpočtu na rozvoj aktivít a služieb v samosprávnom kraji. Grantové schémy VÚC fungujú aj na princípe pravidelnosti, avšak len v rámci niektorých krajov.

Domáce grantové zdroje: Z národných zdrojov podporuje Slovenská republika prostredníctvom cielených programov rad rôznych aktivít. Ide najmä o dotácie na podporu kultúry, umenia (Fond na podporu umenia, Audiovizuálny fond) či výskumu a vývoje (APVV).

Komunitárne programy EK: Komunitárne programy sú nástrojom EÚ. Tieto programy sú obvykle viacročné a sú financované priamo z rozpočtu EÚ. Zodpovednosť za realizáciu týchto komunitárnych programov nesie zväčša Európska komisia. 

Všetky grantové možnosti nájdete v našej databáze grantov.

3. Výber vhodného grantu

Kľúčovým krokom k získaniu eurofondov je nájsť vhodný grantový zdroj. Na Slovensku existujú desiatky grantových zdrojov, z ktorých najdôležitejšie sme spomenuli v predošlom odseku. Každý grant má svoje špecifické požiadavky a kritériá, ktoré musia byť splnené. Prečítajte si podmienky dôkladne a uistite sa, že váš projekt spĺňa všetky kritériá. Tieto podmienky môžu zahŕňať oprávnené právne formy, oprávnené aktivity, konkrétne územie, cieľovú skupinu, oblasť pôsobnosti projektu a podobne.

Dotácie z eurofondov a ďalších zdrojov nemusíte zložito hľadať. Stačí zadať mail a aktuálne grantové výzvy vám budeme zasielať bezplatne vďaka službe Grantový radar. Nenechajte si ujsť žiadnu novú výzvu!

4. Pripravte kvalitnú žiadosť o nenávratný finančný príspevok (NFP)

Proces prípravy žiadosti o NFP sa začína tvorbou projektového zámeru. Zhmotnite vaše prvotné úvahy do podoby projektového zámeru. Výsledkom má byť zrozumiteľný, merateľný a dosiahnuteľný plán, ktorý pomôže implementovať váš zámer. Projektový zámer by mal vychádzať zo strategických cieľov vašej organizácie či firmy a získanie grantu by malo byť nástrojom pomáhajúcim jeho implementácii. Zjednodušene povedané – projektový zámer by mal obsahovať čo najpresnejšiu predstavu, na aké aktivity chcete získať peniaze a čo chcete projektom dosiahnuť. Dôležitým predpokladom pre získanie grantu alebo nenávratného finančného príspevku z eurofondov je napísanie kvalitnej žiadosti. Grantexpert.sk je tím skúsených grantových expertov a s prípravou žiadosti vám radi pomôžeme. Viac informácií sa dozviete na našej stránke venovanej príprave projektovej žiadosti. S prípravou žiadosti vám pomôže Grant AI

5. Dodržujte všetky postupy a termíny

Každý grant má stanovené termíny a administratívne postupy, ktoré je potrebné dodržať. Zmeškanie termínu alebo nedodržanie pokynov či podmienok výzvy môže viesť k zamietnutiu žiadosti. Vytvorte si zoznam úloh a harmonogram, aby ste mali všetko pod kontrolou.

6. Monitoring a riadenie projektu

Ak je váš projekt úspešný nezabudnite na monitoring a administratívne zastrešenie riadenia projektu. Prečítajte si viac o téme riadenia projektu a projektového manažmentu v našom staršom článku.

V prípade záujmu vám so všetkými krokmi pomôžeme. Neváhajte sa nám ozvať mailom na ahoj@grantexpert.sk alebo si dohodnite individuálnu konzultáciu s grantovým expertom. Vieme vám tiež zaslať cenovú ponuku na spracovanie žiadosti o grant.