Daniela v súčasnosti pôsobí ako projektová manažérka a pedagogička na JAMU. Počas štúdia sa venovala grantovému fundraisingu pre kultúrne neziskové organizácie, napr. nezávislé kultúrne centrum Stará aréna či festival Hudobná súčasnosť. Pracovala ako externý výskumník pre Inštitút umenia – Divadelný ústav a podieľala sa na vývoji kultúrnej stratégie v spolupráci s odborom kultúry Magistrátu mesta Brna. Daniela sa venuje produkcii medzinárodných projektov a pre Culture Matters spoluvytvára videoblog, blog a podieľa sa na organizácií a vedení lekcií. Vyštudovala divadelné manažérstvo na Divadelnej fakulte Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, absolvovala študijný pobyt na britskej Falmouth University a Summer School Stredoeurópskej univerzity v Budapešti.
9 najčastejších chýb žiadateľov o granty
Nechcete aby vaše úsilie, peniaze a čas vyšli na zmar? Pri vypracovaní projektov na granty je najlepšie dať si poradiť od profesionála v danej oblasti. Ak by ste sa však rozhodli pustiť do prípravy žiadosti sami, vyvarujte sa týchto najčastejších chýb:
- Každá výzva má presne definované aktivity, ktoré môžu byť podporené. Dbajte nato, aby váš projekt nebol v rozpore s týmito aktivitami.
- Máte v pláne uchádzať sa o grant na projekt, ktorý má strategický význam pre vašu spoločnosť? Vopred si premyslite aj alternatívne spôsoby jeho financovania. Môže totiž dôjsť k situácii, že vám grant nebude schválený, a to aj napriek kvalitne vypracovanej žiadosti. Objem financií v jednotlivých výzvach je obmedzený.
- V snahe splniť kritériá pre výber projektov majú žiadatelia tendenciu „ohýbať skutočnosť“. Keď váš projekt poriadne nesedí na žiadnu grantovú výzvu, neprivierajte oči a nepresviedčajte sa, že keď sa na to pozriete z takého a onakého pohľadu, tak by to aj mohlo ísť. Mrháte len svojím časom, energiou a peniazmi. Radšej sa obzrite po iných finančných zdrojoch.
- Základom každého projektu je strategický rozvoj podniku či organizácie. Nežiadajte na projekty, ktoré nezapadajú do vášho rozvojového plánu len preto, že je dostupný grant. Vyhnete sa nesprávnemu smerovaniu vášho podnikania.
- Nepodceňujte prípravu žiadosti. Dbajte nato, aby jednotlivé časti projektu boli detailne popísané. Nezabúdajte ani na identifikáciu prínosu projektu. Tieto vstupy sú základom pre pozitívne hodnotenie žiadosti.
- Financovanie aktivít z grantov je dlhodobý proces. Od prípravy žiadosti po implementáciu projektu prejde niekoľko mesiacov. Ak máte projekt, ktorý potrebujete realizovať hneď, resp. do 6 mesiacov alebo máte projekt s návratnosťou 1-2 roky zvážte iné možnosti financovania.
- Počas prípravy projektovej žiadosti dbajte na formálne kritéria uvedené v grantovej výzve. Vyhnete sa tak vylúčenie projektu z hodnotenia hneď v prvom kole.
- Úspešné žiadosti musia prejsť všetkými kritériami pre výber projektov. Bez kvalitne a detailne pripravenej žiadosti sa zo žiadateľa o nenávratný finančný príspevok nikdy nestane aj jeho prijímateľ.
- Zrealizovaním projektu a vyplatením grantu sa povinnosti ešte nekončia. Prijímateľovi zo zmluvy o NFP vyplýva povinnosť udržať výstupy projektu po dobu 3 až 5 rokov. Počas tejto doby musí byť zachovaný účel poskytnutého grantu a vlastnícke práva k nadobudnutému hnuteľnému a nehnuteľnému majetku nesmú byť prevedené.
Ak si stále nie ste istý, nechajte si poradiť od našich expertov na konzultácii na portáli GrantExpert.sk.